Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vidím město Moravský Krumlov já?

21. 01. 2016 17:46:10
Co člověk to jiný názor. Někdy pomáha se na věc podívat cizíma očima. Nebydlím v Moravském Krumlově dlouho, proto snad mohu své oči pokládat za "cizí". Jak tedy vidím z pohledu novousedlíka Moravsky Krumlov já?

Moravský Krumlov je nevšední město, nebo spíše má šanci se jim stát. Není příliš malých měst, uzavřených v téměř kruhovém údolí jenž kopíruje vodní tok. Jeho historické jádro, byť značně poničené koncem druhé světové války plně toto údolí respektuje. Z větší části jej obklopují lesy na skalnatých návrších tvořených další raritou, a to slepencovými horninami. O poznání horší to je již se skutečným využitím potenciálu které město bezesporu má. Nejzajímavější stavbou a jistě historicky nejcennější, je místní renesančně přestavěný zámek. Součástí areálu zámku byly dva historické domy s velkým skleníkem, který se již nedochoval, domy ovšem ano. Tyto domy jsou v současnosti majetkem města, nikoliv tak zámek. Chtělo by se říct, že město které chce zámek koupit a rekonstruovat se k těmto domům bude chovat tak, jak by se případně chovalo k zámku. Bohužel opak je pravdou. Tyto domy již delší dobu chátrají a není zde ani snaha o základní zabezpečení proti dešti a dalšímu poškozování. Moravský Krumlov je výjimečný i zachovalým hradebním opevněním v téměř v původní délce. V předválečné době byly hradby v části nad dnešním autobusovým nádražím upraveny pro procházky místních. Bylo postaveno dvouramenné pískovcové schodiště, vybudované jezírka, a jiné parkové prvky. Dnes již i zde zavládl všemocný zub času, který se pomalu, ale jistě zakousává do památek tohoto malebného městečka. Schody jsou již téměř rozpadlé, jezírka zasypána sutí, parkové prvky zmizely neznámo kam.

Další ránou pro kvalitní a bohatý život občanů bylo zrušení projekcí v budově kina, která světe div se byla poté rekonstruována, ovšem již bez filmových projekcí. V nedalekých Ivančicích kino mají a jsou za něj rádi. Ano Ivančice jsou větším městem, ale takové Dukovany s osmi sty obyvateli mají také kino. Tak proč by své kino nemohl mít i šestitisícový Moravský Krumlov. Velkou bolístkou města jsou chybějící restaurační a ubytovací služby. Z kdysi hojně navštěvovaného hotelu umístěného přímo na náměstí, s trefným názvem Epopej, je již dnes jen asijské bistro a ubytovna sociálně slabších. Jeho cesta k prosperitě a k tomu, aby se z něj stal znovu výstavní podnik s třemi hvězdičkami, jako v minulosti, je opravdu epopej. Najíst se ve slušné restauraci v poledne o víkendu je v Moravském Krumlově opravdu nemožné.

Ovšem nic není černobílé. I v Moravském Krumlově se podařilo vybudovat discgolfové hřiště, které je velmi oblíbené. Město má snahu získat zámek, který má velký potenciál přitáhnout turisty.
Podařilo se opravit fasády mnoha městských domů na náměstí, které opravdu prokouklo.
Dárkem nejen pro malé fandy akvaparku byla výstavba koupaliště, které i přes menší rozměry přineslo do Krumlova osvěžení v parných letních dnech.
Výborná je dopravní obslužnost, u nás v republice přímo unikátní. Přijet na vlakové nádraží vlakem z Brna nasednou ihned na autobus který Vás rozveze dále do města a okolí je snem i občanů z mnohem větších měst.
Přejme tedy městu do jeho budoucnosti mnoho dobrého, bude to potřebovat.

Autor: Daniel Pawlik | čtvrtek 21.1.2016 17:46 | karma článku: 8.57 | přečteno: 340x

Další články blogera

Daniel Pawlik

„Tam zmrzneš v tý vodě“ aneb polské moře

„Tam zmrzneš v tý vodě“, to mi řekla babička, když jsem ji sdělil, že pojedeme k baltskému moři do Polska. Jestli jsem opravdu zmrznul, a jak to vlastně je s polským mořem, a zda-li se vněm dá i koupat zjistíte v krátkém cestopisu

25.1.2016 v 21:10 | Karma článku: 13.73 | Přečteno: 821 | Diskuse

Další články z rubriky Brno

Ruth J. Weiniger

Píšu článek

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisici elit, sed eiusmod tempor incidunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquid ex ea commodi consequat. Quis

29.6.2017 v 14:17 | Karma článku: 5.07 | Přečteno: 141 | Diskuse

Jaroslav Dittrich

V Brně hoří cirkus a ohrožuje město!

Tentokrát bych si dovolil začít můj článek krátkým pohledem do historie, leč pro město Brno a jeho polozelenou vládnoucí koalici je tento pohled aktuální a zároveň je důrazným varováním před jejím dalším působením na radnici.

26.6.2017 v 21:00 | Karma článku: 19.03 | Přečteno: 790 | Diskuse

Lucie Gavendová

Není už černá a bílá. Jen šedá.

. Už je to chvíle, kdy jsem byla přesvědčená o "pravdě" a realitě. Zrodilo se spoustu nových životů a spoustu toho zemřelo. Stejně, jako se ve mě probudila nekonečná láska. A bariéry slov a pocitů zmizely v zapomnění.

26.6.2017 v 15:31 | Karma článku: 6.28 | Přečteno: 200 | Diskuse

Igor Tesařík

Řešení sociální péče o seniory ?

Nedávno jsem zde psal o tom, jak se náš stát "stará o seniory". Zde jen dodatek, kterým bych rád vyjádřil své pocity a poděkování

7.6.2017 v 17:23 | Karma článku: 21.51 | Přečteno: 832 | Diskuse

Jiří Šebek

Bude hlas lidu vyslyšen?

Architekti Města Brna sdělili plánované projekty pro nadcházející roky. Lidé vznášeli dotazy a hledali řešení pro současné problémy v jejich okolí.

31.5.2017 v 10:45 | Karma článku: 9.26 | Přečteno: 790 | Diskuse
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 580

Zajímá mne historie regionu, domácí i zahraniční turistika, zajímavá místa jako jsou hrady, zámky, rozhledny, jeskyně, vyhlídky, skalní města a nevšední zákoutí.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.